SimilarWeb (سیمیلار وب) چیست ؟ و چه کاربردهایی دارد

SimilarWeb (سیمیلار وب) چیست ؟ و چه کاربردهایی دارد

در این نوشته یکی از سایت های مهم در حوزه سئو به اسم سیمیلار وب را بررسی نموده ایم که میتواند برای شما کمک کننده و برای سئو سایتتان اثربخش باشد

اشتراک گذاری
کل بازدیدها : ۵۵۷بازدید های امروز : ۲

۱۴۰۲-۰۴-۱۹

سیمیلاروب چیست ؟

سیمیلاروب چیست ؟ سیمیلاروب یک ابزار است که تخمین می‌زند که وبسایت‌های مختلف چه میزان ترافیک دریافت می‌کنند. این ابزار به شما امکان می‌دهد تا منابع ترافیک برتر رقبا را مشاهده کنید که در شش دسته‌بندی اصلی شامل سایت‌های ارجاع‌دهنده، ترافیک اجتماعی و کلمات کلیدی جستجو برتر به تفصیل آنها را نمایش می‌دهد.

سیمیلاروب، ابزارهایی توسعه داده است که امکان تحلیل ترافیک و رفتار کاربران در وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها را فراهم می‌کنند. خدمات و مجموعه‌داده‌ها به صورت نسخه رایگان محدود ارائه می‌شوند، اما پلتفرم پرداختی برای کسب‌وکارهای کوچک و متوسط (SMB) و شرکت‌های بزرگ مخصوص آنهاست که به دنبال دسترسی به داده‌های دقیق و جامع در مقیاس‌های بزرگ برای بازاریابی، فروش و تحقیقات بازار هستند. این داده‌ها از چند منبع مختلف جمع‌آوری می‌شوند که اطلاعاتی درباره استفاده کاربران از اینترنت و اپلیکیشن را فراهم می‌کنند، شامل همکاران اطلاعاتی مختلف و داده‌های ناشناس از کاربران افزونه‌های مرورگر اختصاصی مختلفی است که این شرکت توزیع می‌کند.

عناوین اصلی این محتوا :

سیمیلاروب وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها را بر اساس معیارهای ترافیک و جذابیت رتبه‌بندی می‌کند. رتبه‌بندی این شرکت بر اساس داده‌های جمع‌آوری شده محاسبه می‌شود و هر ماه با داده‌های جدید به‌روزرسانی می‌شود. این سامانه رتبه‌بندی ۲۱۰ دسته وب‌سایت و اپلیکیشن را در ۱۹۰ کشور پوشش می‌دهد و به‌عنوان یک تخمین از محبوبیت و پتانسیل رشد وب‌سایت طراحی شده است. این شرکت وب‌سایت‌ها را بر اساس داده‌های ترافیک و جذب کاربران رتبه‌بندی می‌کند و اپلیکیشن‌ها را در فروشگاه اپل (iOS/iPadOS) و فروشگاه گوگل پلی بر اساس دانلودها، نصب‌ها و داده‌های کاربر فعال رتبه‌بندی می‌کند. تجزیه و تحلیل‌های سیمیلاروب، قابل مقایسه با تجزیه و تحلیل‌های گوگل (با وجود معمولاً کمتر بودن) است.

چه چیزهایی سیمیلار وب را محبوب کرده است ؟

  • اگرچه سیمیلاروب صد در صد دقیق نیست، اما به شما امکان می‌دهد تا منابع ترافیک رقبای خود را مشاهده کنید.

Similarweb – Traffic sources

این امر بسیار ارزشمند برای هر کسی است که به بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO) یا بازاریابی محتوا می‌پردازد.

  • همچنین، سیمیلاروب نیز راهی سریع برای مشاهده بزرگترین بازیکنان در حوزه شماست و به شما ایده‌ای از اندازه هرکدام از آنها می‌دهد.

Similarweb – Competitors

  • همچنین می‌توانید از سیمیلاروب استفاده کنید تا به جزئیات دقیق‌تری بپردازید، به عنوان مثال مشاهده کنید که در میان رقبای خود یا در صنعت خود، منابع ارجاع مهم‌ترین‌ها کدامند.

Similarweb – Referrals

  • اگر به نسخه حرفه‌ای سیمیلاروب ارتقا دهید، به مجموعه‌ای از ویژگی‌ها دسترسی خواهید داشت، از جمله توزیع دستگاه‌ها، اطلاعات مخاطبین و درصد ترافیک از شبکه‌های اجتماعی مختلف.

SimilarWeb – Pro features

تاریخچه سیمیلار وب

شرکت Similarweb در سال ۲۰۰۷ توسط اُر اُفر در تل آویو، اسرائیل، تأسیس شد. در سال ۲۰۰۹، Similarweb برنده SeedCamp اسرائیل اول شد و توجه رسانه‌ها و سرمایه‌گذاران بین‌المللی را به خود جلب کرد. شرکت با جمع‌آوری ۱.۱ میلیون دلار در مرحله A سری سرمایه‌گذاری به رهبری یوسی واردی و مدیریت بین‌المللی دوکور، تأسیس شد. بعداً، SimilarSites، یک افزونه مرورگر برای کمک به کاربران در پیدا کردن سایت‌های مشابه با سایت‌هایی که در حال بازدید از آن‌ها هستند، راه‌اندازی شد.

در تاریخ ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۳، شرکت در مرحله B سری سرمایه‌گذاری به رهبری دیوید آلیانس و موشه لیچتمن با مشارکت سرمایه‌گذار قبلی دوکور، تأسیس شد.

در تاریخ ۲۴ فوریه ۲۰۱۴، شرکت رسانه‌ای آفریقای جنوبی ناسپرس ۱۸ میلیون دلار در Similarweb سرمایه‌گذاری کرد و سری C را به رهبری خود راه‌اندازی کرد. در عرض یک ماه، Similarweb یک بخش از سرمایه را برای خرید شرکت اسرائیلی تاپ‌داگ به ارزش چند میلیون دلار به صورت سهام و نقدی استفاده کرد، کمتر از یک سال پس از تأسیس تاپ‌داگ.

در نوامبر ۲۰۱۴، Similarweb ۱۵ میلیون دلار سرمایه جذب کرد.

در ژوئیه ۲۰۱۵، Similarweb پلتفرم کشف محتوای شخصی سویی را به دست آورد.

در ژوئیه ۲۰۱۷، شرکت اعلام کرد که در یک دوره تأمین سرمایه به ارزش ۴۷ میلیون دلار به رهبری گروه ویولا، سبان ونچرز و با مشارکت CE Ventures و سرمایه‌گذاران قبلی شرکت، موفق شده است.

در مه ۲۰۲۱، Similarweb با ارزش ۱.۶ میلیارد دلار در بورس نیویورک ظاهر شد.

در اکتبر ۲۰۲۱، Similarweb در جوایز هدجویک آمریکا ۲۰۲۱ بهترین ارائه‌دهنده داده جایگزین را به دست آورد.

در ۱۶ فوریه ۲۰۲۲، Similarweb گزارش درآمدهای فصل چهارم ۲۰۲۱ خود را اعلام کرد، درآمد فصل چهارم ۴۰.۲ میلیون دلار و ARR فصل چهارم ۱۶۵ میلیون دلار بود.

در ۱۴ فوریه ۲۰۲۳، Similarweb گزارش کل درآمد ۱۹۳.۲ میلیون دلار برای سال مالی ۲۰۲۲ و ARR بیش از ۲۰۰ میلیون دلار را اعلام کرد.

ویژگی های کلیدی سیمیلار وب

نمای کلی ترافیک

حتی اگر بخش "نمای کلی ترافیک" تنها چیزی باشد که سیمیلاروب ارائه می‌دهد، همچنان استفاده از آن ارزشمند خواهد بود. این بخش به تنهایی به شما اطلاعات مفیدی ارائه می‌دهد که می‌توانید با تحلیل ترافیک وبسایت‌ها، بهبود و بهینه‌سازی استراتژی‌های خود را انجام دهید.

Similarweb – Traffic overview

برای شروع، به وبسایت similarweb.com بروید و یک URL را در جعبه جستجو وارد کنید. (نکته حرفه‌ای: همچنین می‌توانید با ساخت یک bookmarklet سفارشی یا نصب افزونه SimilarWeb در مرورگر Chrome، اطلاعات سیمیلاروب را برای هر وبسایتی که در حال بازدید از آن هستید، در یک کلیک مشاهده کنید. این بسیار مفید است اگر شما در تحلیل رقابتی فعالیت زیادی دارید.)

به دقت به این بخش توجه کنید تا بدانید  دقیقاً به چه نکاتی باید توجه کنید.

تعداد بازدید کلی

نمودار "بازدید کلی" به شما امکان می‌دهد تقریباً میزان ترافیکی که یک وبسایت خاص در طول ماه گذشته دریافت کرده است را ببینید. همچنین، خط روند ترافیک این وبسایت در ۶ ماه گذشته نیز نمایش داده می‌شود.

Similarweb – Total visits

بر تجربه‌ی ما، این داده‌ها به طور قابل قبولی دقیق هستند. البته در معنایی که به شما اطلاع دقیقی از تعداد بازدیدهای یک وبسایت دیگر در هر ماه نمی‌دهد. اما این داده‌ها در معنایی دقیق هستند که به طور نسبی دقیق برای اندازه‌گیری سطح ترافیک بین وبسایت‌ها استفاده می‌شوند.

به عنوان مثال به نمودار یکی از سایت های مطرح در زیر نگاهی بیاندازید

Similarweb – Total visits – Backlinko vs Moz

چرا این اطلاعات مفید است ؟

حال فرض کنید که در حوزه‌ای کاملاً جدید وارد شده‌اید. یا به تازگی با یک مشتری در حوزه‌ای که با آن آشنایی ندارید همکاری کرده‌اید. این گزارش به شما اطلاع می‌دهد که در آن صنعت چه موقعیتی دارید.

بدون این داده‌های هوش رقابتی از سیمیلاروب، امکان دانستن این اطلاعات غیرممکن است.

معیارهای تعامل

همچنین می‌توانید معیارهای تعامل مانند میانگین مدت بازدید، بازدید از صفحه و نرخ پرش را ببینید.

Similarweb – Engagement

اگر می بینید که یک سایت رقیب نرخ پرش بهتری نسبت به شما دارد، ممکن است نشانه آن باشد که جایی برای پیشرفت شما وجود دارد.

منابع ترافیک

در ادامه مقاله سیمیلار وب چیست میپردازیم به منابع ترافیکی که این سایت به ما می دهد .نمودار "منابع ترافیک" احتمالا مهمترین بخش سیمیلار وب است
Similarweb – Traffic sources

این نشان می دهد که چند درصد از ترافیک یک سایت از هر یک از این کانال ها می آید: مستقیم، ارجاع، جستجو، اجتماعی، ایمیل، و تبلیغات نمایشی. این اطلاعات فوق‌العاده مفیدی است که می‌توانید برای تعیین اینکه کجا باید تلاش‌های بازاریابی محتوای خود را متمرکز کنید، استفاده کنید.
این بخش فرصتی است تا رقبای خود را آنالیز کنید و ببینید آنها از چه طریقی ورودی بیشتری گرفته اند یا اینکه از کدام کانال ها ورودی نداشته اند که شما بتوانید ترافیک آن قسمت را برای خود کنید

ارجاعات

Similarweb – Referrals section

خوب، می‌توانید درصد ترافیک کلی سایت را که از ترافیک ارجاع می‌آید، ببینید.

(«ترافیک ارجاعی» اساساً به معنای هرگونه ترافیک غیر تبلیغاتی است که از سایت‌های فردی که موتورهای جستجو یا رسانه‌های اجتماعی نیستند، می‌آیند.)

صادقانه بگویم، این داده ها فوق العاده عملی نیستند. اما هنوز هم نکته قابل توجهی است.

دو داده مفید در این بخش عبارتند از…

سایت های ارجاع دهنده برتر

این ستاره این بخش است. این ۵ سایت ارجاع دهنده برتر را به شما نشان می دهد (یا بیشتر در صورت خرید نسخه Pro SimilarWeb)، از جمله درصد ترافیک هر کدام.

Similarweb – Referrals – Top referring sites

برای بازاریابان محتوا، این می تواند راهی عالی برای یافتن فرصت های لینک سازی با ارزش، شرکای بالقوه یا جوامع آنلاین برای شروع فعال شدن باشد.

همچنین این یک راه عالی برای یافتن فرصت های درج رپورتاژ آگهی در آن سایت است.

در این مقاله در خصوص بک لینک بخوانید : تاثیر بک لینک بر روی سئو

سایت های مقصد برتر

این گزارش همچنین می تواند داده های جالبی را فاش کند.

Similarweb – Referrals – Top destination sites

در حالی که «سایت‌های ارجاع‌دهنده برتر» نشان می‌دهد که بازدیدکنندگان سایت از کجا آمده‌اند، «سایت‌های مقصد برتر» نشان می‌دهد که چگونه افراد سایتی را که در حال تجزیه و تحلیل شما هستند ترک می‌کنند.

جستجو، اجتماعی و نمایش

بخش‌های «جستجو»، «اجتماعی» و «نمایش» نگاهی دقیق‌تر به برخی از بزرگترین منابع ترافیکی که اکثر وب‌سایت‌ها دریافت می‌کنند، می‌اندازد.

جستجو

جستجو بخش عظیمی از ترافیک بیشتر سایت است. در واقع، طبق گزارش SparkToro، گوگل ۵۷ درصد از کل ترافیک وب سایت را به خود اختصاص داده است.

SparkToro – Top traffic referrers

به همین دلیل است که صرف مقداری زمان برای تجزیه و تحلیل آنچه که برای سئوی رقیب شما کار می کند بسیار مفید است.

چیزی که بخش «جستجو» SimilarWeb را شگفت‌انگیز می‌کند این است که ۵ کلمه کلیدی جستجوی برتر را به شما نشان می‌دهد (هم برای جستجوی ارگانیک و هم برای جستجوی پولی).

اجتماعی

منابع ترافیک رسانه های اجتماعی نیز بر اساس پلتفرم خاصی تقسیم می شوند، بنابراین می توانید ببینید کدام پلتفرم ها برای رقبای شما بهترین کار را دارند.

Similarweb – Social

درست مانند گزارش منابع ترافیک، می توانید از این داده ها به دو روش مختلف استفاده کنید. می‌توانید ابتدا وارد سایت‌های رسانه‌های اجتماعی شوید که رقبای شما قبلاً در آنها فعال هستند. یا می توانید از آن برای یافتن سایت های اجتماعی دست نخورده که هنوز فوق العاده رقابتی نیستند استفاده کنید.

نمایش تبلیغات

این گزارش هم ناشران برتر (سایت‌ها) و هم شبکه‌های تبلیغاتی برتر را که برای تبلیغات نمایشی پولی و در صورت وجود PPC استفاده می‌شوند، نشان می‌دهد.

Similarweb – Display advertising

نکته ای که در اینجا باید به خاطر داشت این است که SimilarWeb به داده های ترافیک تبلیغات فیس بوک دسترسی ندارد.

علایق مخاطب

داده‌های «مخاطبان» مشابه وب روی کارهایی که بازدیدکنندگان سایت در خارج از خود سایت انجام می‌دهند، متمرکز می‌شود.

SimilarWeb – Audience interests

همچنین از وب سایت ها بازدید کرده

این گزارش دیگری است که ما همیشه از آن استفاده می کنیم

SimilarWeb – Audience interests – Visited websites

این به این دلیل است که به شما ایده ای از سایت هایی می دهد که مخاطبان شما تمایل دارند در آنها حضور داشته باشند. برای مثال، اگر به این گزارش برای Twitch.tv نگاه کنید، می‌بینید که کاربران آن‌ها معمولا زمان زیادی را در YouTube، Steam و Reddit می‌گذرانند.

SimilarWeb – Audience interests – Visited websites for Twitch

بنابراین اگر یک رقیب توییچ راه‌اندازی می‌کردید، اینها سایت‌هایی هستند که می‌خواهید روی آنها تمرکز کنید.

شما همچنین می توانید به این اطلاعات برای سایت خود نگاه کنید. به این ترتیب، فهرستی از سایت‌های مرتبطی دریافت می‌کنید که ممکن است بخواهید با آن‌ها همکاری کنید، در آنها تبلیغ کنید، یا شاید به عنوان یک شرکت وابسته به مخاطبان خود تبلیغ کنید.

ابر کلمه

در نهایت، این بخش شامل یک ابر کلمه از موضوعاتی است که SimilarWeb فکر می‌کند بیشترین ارتباط را با بازدیدکنندگان سایت دارند.

SimilarWeb – Audience interests – Topics

رقبا و سایت های مشابه

این گزارش راهی سریع برای فهمیدن اینکه رقبای شما چه کسانی هستند است.

Similarweb – Competitors

به عنوان فردی که واقعاً در این فضا حضور دارد، می توانم از نزدیک به شما بگویم که این لیست تقریباً ۱۰۰٪ درست است.

خوب، شما می توانید چشم انداز کاری را که تمام وب سایت های برتر در جایگاه شما انجام می دهند بررسی کنید... و سعی کنید از فعالیت های آنها ایده بگیرید

همچنین می توانید از این گزارش برای یافتن پست مهمان یا سایر فرصت های همکاری استفاده کنید. به اصطلاح "رقبا" می توانند با هم کار کنند تا چیزی بسیار بهتر از زمانی که خودشان آن را انجام می دادند ایجاد کنند.

منبع : ‌backlinko

  • پاسخ به چند سوال متداول :

پلن اشتراکی سیمیلار وب چه امکاناتی دارد

پلن اشتراکی SimilarWeb امکاناتی مانند دسترسی کامل به آمار و اطلاعات سایت‌ها، مقایسه و رتبه‌بندی رقبا، نمایش ترافیک موبایل، گزارشات و تحلیل‌های جامع در مورد صنعت‌ها و سایت‌ها و پشتیبانی و مشاوره را فراهم می‌کند. این امکانات برای بررسی رقبا، بهبود عملکرد وبسایت، تحلیل ترافیک وب و استراتژی‌های بازاریابی بسیار مفید هستند. جزئیات و دقت امکانات ممکن است در هر پلن اشتراکی متفاوت باشد، بنابراین پیش از خرید اشتراک، بهتر است جزئیات مربوطه را مورد بررسی قرار دهید.

چرا سیمیلار وب هیچ آماری از سایت من نشان نمی دهد ؟
یکی از دلایلی که SimilarWeb هیچ آماری از سایت شما نشان نمی‌دهد، ممکن است باشد که سایت شما در محدوده داده‌های جمع‌آوری شده توسط SimilarWeb قرار نداشته باشد. SimilarWeb از روش‌های مختلف برای جمع‌آوری اطلاعات استفاده می‌کند، از جمله تحلیل رفتار کاربران، داده‌های نمایش تبلیغات و اطلاعات مربوط به ترافیک موبایل. اگر سایت شما در بخش‌هایی از این داده‌ها نمایانگر نشده است یا ترافیک شما بسیار کم است، SimilarWeb نمی‌تواند آمار دقیقی در مورد سایت شما ارائه دهد. همچنین، ممکن است SimilarWeb برای بعضی سایت‌ها یا صفحات که محدودیت‌های خاصی دارند (مانند صفحات اعضای ویژه، سایت‌های پروتکل HTTPS، وبسایت‌های داخلی سازمانی و غیره)، آمار کاملی را نتواند به دست آورد. در نهایت، لازم به ذکر است که SimilarWeb هرگز نمی‌تواند تمامی داده‌ها را با دقت ۱۰۰% نشان دهد و تفاوت‌هایی با آمار واقعی سایت‌ها وجود داشته باشد.