۴ قدم تا حذف بک لینک های مخرب

۴ قدم تا حذف بک لینک های مخرب

با کمک این مقاله قادر خواهید بود بک ینک ها مخرب و اسپم سایت خود را شناسایی و آنها را حذف نمایید

اشتراک گذاری

کل بازدیدها : ۵۱۲بازدید های امروز : ۱

صاحبان وب سایت و متخصصان سئو تمام تلاش خود را می کنند تا سایت خود را در صفحه اول گوگل و سایر موتورهای جستجو نمایان کنند. اما متاسفانه برخی از رقبای بی وجدان با ایجاد لینک های انبوه مخرب برای سایر سایتهایی که در رتبه های بالاتر هستند سعی دارند که رتبه آن سایت ها را کاهش دهند . این حملات مانند گذشته خطرناک نیستند، اما اگر به درستی انجام شوند، همچنان می‌توانند پیامدهای منفی و عدم ماندگاری برای رتبه ارگانیک سایت داشته باشند.

سئو منفی می تواند اشکال مختلفی داشته باشد اما معمولاً ترکیبی از تاکتیک های زیر است:
 • ایجاد بک لینک های اسپم به دامنه شما
 • حذف بک لینک های با کیفیت
 • هک وب سایت
 • مراجعه زیاد به صفحات وب سایت و ترک زود هنگام آنها

ایجاد بک لینک های اسپم (یا لینکها مخرب یا 'toxic' ) به یک وب سایت رایج ترین روشی است که برای از بین بردن نتایج و رتبه های صفحات آن وب سایت در گوگل استفاده میشود .

طبق نظرسنجی که توسط مجموعه seroundtable  حدود ۶۰ درصد سئو کاران دنیا گفته اند که سایتشان مورد حملات لینک ها اسپم قرار گرفته است . که این نشان از اهمیت فراوان حذف لینک ها مخرب از سایت شما دارد زیرا که احتمالا این اتفاق برای شما نیز اتفاق خواهد افتاد .

در چند سال گذشته، گوگل بسیار هوشمندتر شده است و اکنون بسیاری از این بک لینک های هرزنامه را کاملا نادیده می گیرد. این موضوع را نیز مت کاتز مدیر تیم هرزنامه گوگل نیز در یک ویدیو در یوتیوب بیان کرده است . با این وجود همچنان نیاز است که بک لینک های سایت خود را همواره رصد نمایید زیرا که ممکن است برخی از آنها برای شما مضر واقع شوند .

فرآیند حذف بک لینک های بد نسبتا ساده است

 • ابتدا بدانید کدام دسته از بک لینک ها مخرب هستند
 • از ابزارها برای شناسایی تمام لینک های بدی که به وب سایت شما اشاره می کنند استفاده کنید
 • در صورت امکان با مدیر وب سایت مربوطه تماس بگیرید و درخواست حذف کنید
 • برای نادیده گرفتن آن پیوندها، یک فایل 'disavow' ایجاد و به Google ارسال کنید

به طور کلی برای از بین بردن تاثیر لینک های مخرب بر روی وب سایت شما موارد بالا را بایستی طی نمایید که در ادامه مفصلا در مورد هر کام به توضیح خواهیم پرداخت .

۱. انواع بک لینک های مخربی که باید از آنها دوری کنید

تقریباً هر پیوندی که به وب سایت شما بی ربط است در دسته بک لینک های بد قرار می گیرد - به استثنای پیوندهای سرمقاله از نشریات بزرگ. در زیر به برخی از لینک هایی که میتوانند بر روی سئو سایت شما مخرب باشند اشاره خواهیم نمود .

 • لینک هایی از دامنه های جریمه شده از سمت گوگل
 • پیوندهایی از دایرکتوری های لینک و سایتهای به اصطلاح مزرعه لینک که اسپم اسکور بالایی دارند
 • پیوندهایی از "محل های بد" (پو.رن، داروسازی، قمار آنلاین)
 • لینک از سایت های خارجی زبان که هیچ ارتباطی با موضوع کاری شما ندارند
 • تعداد زیادی لینک از وب سایت های غیر مرتبط
 • تعداد بالایی لینک با انرتکست های مشابه
 • بک لینک از سایتهایی که اسپم اسکور بالایی دارند

خطری که در پیوندهای دامنه‌های جریمه‌شده و وب‌سایت‌هایی که ویاگرا را از بین می‌برند آشکار است - آنها سم هستند و معادل ساختن یک خانه درست در کنار زباله‌دان هستند. خوشبختانه، گوگل می‌داند که هیچ‌کسی که سعی در رتبه‌بندی بالا دارد، این لینک‌ها را عمداً ایجاد نمی‌کند، بنابراین به طور کلی آنها را نادیده می‌گیرند.

پیوندهای متنی با تطابق دقیق و تعداد بالا و بک لینکهای سایت‌های خارجی داستان متفاوتی دارند ، از دیدگاه گوگل شما به راحتی می‌توانید اینها را خودتان برای دستکاری رتبه‌بندی بسازید. این می تواند یک جریمه الگوریتمی یا یک اقدام دستی ایجاد کند، به همین دلیل است که همیشه ایده خوبی است که به محض ظاهر شدن از شر آنها خلاص شوید.

۲ . پیوندهای مخرب را چطور شناسایی کنیم

ابزارهایی مانند Ahrefs، Moz، SEMRush و Monitor Backlinks برای این منظور مفید هستند، زیرا آنها همه پیوندهایی را که مطابق با تعریف آنها از نوع بک لینک های "مخرب یا اسپم" هستند، نمایان می کنند .

هر یک از این برنامه ها از معیارهای متفاوتی برای خود استفاده می کنند . اما اگر از سایت مانیتور بک لینک استفاده کیند هم اسپ اسکور سایت MOZ را مشاهده خواهید نمود و هم دامین اتوریتی سایت ahrefs که بدین ترتیب میتوانید ببینید یک لینک در گروه لینکهای اسپم قرار میگیرد یا لینکهای نسبتا بی ضرر...

screen shot 2019 08 01 at 40841 pm 4 قدم تا حذف بک لینک های مخرب

از هر ابزاری که برای شناسایی لینک های بد خود استفاده می کنید، سعی کنید گزینه خروجی گرفتن از اطلاعات را پیدا کنید. یک فایل CSV قابل دانلود به شما امکان می‌دهد داده‌ها را مرتب و مرتب کنید، که هنگام تعیین اینکه ابتدا با کدام وب‌سایت‌ها تماس بگیرید و از آنها بخواهید پیوندهایی را که به سایت شما اشاره می‌کنند را حذف کنند، مفید خواهد بود.

۳. درخواست حذف از وب سایت

به طور کلی با این حال، شانس حذف یک بک لینک با کیفیت پایین با درخواست خوب از وب مستر متخلف نزدیک به صفر است. این مرحله ای است که گوگل از شما می خواهد قبل از اینکه از آنها بخواهید پیوند را نادیده بگیرند، انجام دهید، بنابراین حداقل باید آن را امتحان کنید.

download 1 4 قدم تا حذف بک لینک های مخرب

تقریباً در ۹۰٪ موارد، شما نمی توانید اطلاعات تماس شخصی که به آن وب سایت دسترسی دارد را پیدا کنید. اکثر آنها حتی داخل سایت نیز راه ارتباطی یا ایمیلی را نیز قرار نداده اند اما شما میتوانید از ابزارهای هویز برای ردیابی مالک دامنه بهره ببرید .

اگر ایمیلی پیدا کردید که بتوانید از آن استفاده کنید، اما چیزی نشنیید، ایده خوبی است که با شرکت میزبان ( هاست ) تماس بگیرید و از آنها بخواهید بک لینک های سمی را که شناسایی کرده اید حذف کنند یا با مدیر وب سایت ارتباط بگیرند . آنها در بیشتر موارد می توانند به شما کمک کنند.

برای اینکه بدانید کدام شرکت میزبان یک وب سایت است، از WhoIsHostingThis استفاده کنید

۴. ایجاد و ارسال فایل Disavow به گوگل

در نهایت شما ، به احتمال زیاد مجبور خواهید بود برای حل مشکل هرزنامه لینک خود به ابزار «Disavow Links» گوگل مراجعه کنید ، این ابزار به اندازه کافی ساده است که به شما امکان می دهد یک فایل متنی (با استفاده از کنسول جستجوی گوگل) حاوی تمام پیوندهایی را که می خواهید Google نادیده بگیرد وارد کنید. می‌توانید URL‌های خاصی را در آن ثبت کنید، یا می‌توانید گسترده شوید و از موتور جستجوی گوگل بخواهید که همه پیوندهای یک دامنه خاص را نادیده بگیرد.

download 4 4 قدم تا حذف بک لینک های مخرب

از ابزار Disavow Links با دقت استفاده کنید و تنها پس از تجزیه و تحلیل کامل پروفایل بک لینک های خود - آخرین کاری که می خواهید انجام دهید این است که بک لینک های با کیفیت بالا را رد کنید تا بر رتبه بندی ارگانیک شما تأثیر منفی بگذارد.
پس از ارسال، صبور باشید - پردازش فایل زمان می برد و در این مرحله، تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که منتظر بمانید تا رتبه شما به آرامی شروع به بازیابی کند.

google disavow tool screenshot

چطور با ابزار گوگل لینک های اسپم را حذف کنیم

به وسیله ابزار رایگان گوگل یعنی Disavow Links قادر خواهید بود تمامی لینکهای اسپمی را که شناساسی نموده اید را به گوگل معرفی و اثرات آنها را از سایت خود بردارید البته در ایجاد این لیست دقت داشته باشید چون استفاده نابجا از آن ممکن است تاثیرات منفی بر روی سیات شما بگذارد . بعد از آنکه وارد ابزار مورد نظر شدید بایستی از طریق سرچ کنسول گوگل خود به ابزار disavow links متصل شوید و یک فایل تکست ( فرق نمیکند با چه نامی ) را در رایانه خود ایجاد نمایید و در قسمت Upload Disavow list آپلود نمایید .
اگر تنها قصد دارید یک دامنه از سایت را به گوگل معرفی نمایید بایستی آدرس لینک را به این ترتیب وارد نمایید : https://yoursite.com/download
اگر که قصد دارید کل لینک های یک سایت را به طور کامل حذف نمایید به این شکل آن را وارد کنید : Domain:example.com

برای آپدیت لیست خود نیز در دفعه های بعدی میتوانید به ادامه لیست خود دامین های مد نظرتان را بیافزایید و فایل تکست را با همان نام ابتدایی مجددا در گوگل آپلود نمایید .

جمع بندی نهایی

بررسی و بازدید بک لینک های سایتتان کاری است لازم و ضروری اگر قصد دارید که رتبه های خود را از دست ندهید حتما مواردی که ذکر شد را با دقت مطالعه نمایید و همواره در سئ وسایت های خود آنها را مد نظر داشته باشید . امیدواریم که این مقاله کمکی بوده باشد برای شناسایی و حذف بک لینک های مخرب و اسپم وب سایتهای شما شما نیز اگر در تکمیل این مقاله مطلبی را تجربه نموده اید یا خوانده اید میتوانید در قسمت دیدگاه های پایین صفحه ذکر نمایید تا این نوشته کمکی باشد برای همه عزیزانی که به دنبال حفظ و ارتقای رتبه های خود در گوگل هستند

 • پاسخ به چند سوال متداول :

چه مدت طول می کشد تا گوگل لینک ها را خنثی سازد ؟
پاسخ این سوال را به صورت قطعی نمیتوان داد و ممکن است حتی پروسه ای طولانی مدت نیز باشد شما بایستی صبر نمایید تا الگوریتم ها گوگل به سایت شما توجه داشته باشند و مجدد به آن اعتبار بدهند . طبق تجربیات و مشاهدات انجام شده توجه به لینکهایی که به عنوان اسپم به گوگل معرفی کرده اید بین سه تا چهار روز و تا دوه تا سه ما نیز زمان برده است

بک لینک های toxic چیست؟
 بک لینک های سمی یا toxic لینک های غیر طبیعی هستند که به رتبه بندی جستجوی یک وب سایت آسیب می رسانند. به روز رسانی پنگوئن گوگل بر جریمه کردن وب سایت هایی که بک لینک های اسپم و تقلبی بدی که دارند تمرکز دارد