آموزش مانیتور و رفع خطاهای ۴۰۴ با رنک مث

آموزش مانیتور و رفع خطاهای ۴۰۴ با رنک مث

اگر در سایت وردپرسی خود به مشکل ۴۰۴ برخورد کرده اید و به دنبال رفع و مشاهده آنها هستید این مقاله را حتما تا انتها دنبال نمایید

اشتراک گذاری
کل بازدیدها : ۸۳۷بازدید های امروز : ۱

تاریخ انتشار : ۰۹-۰۳-۱۴۰۳

خطاهای ۴۰۴ زمانی اتفاق می‌افتد که شخصی صفحه یا فایلی را درخواست کند که وجود ندارد. در واقع، این درست تر است که بگوییم وب سرور نمی تواند فایل را پیدا کند.

خطاهای ۴۰۴ ممکن است زمانی رخ دهند که:

  • یک نفر آدرس را اشتباه تایپ می کند
  • یک نفر به آدرس اشتباه لینک داده است
  • فایل یا صفحه به آدرس دیگری منتقل می شود
  • صفحه یا فایل حذف می شود
  • صفحه یا فایل هرگز وجود نداشت

خطاهای ۴۰۴ ممکن است ترسناک به نظر برسند، اما اغلب بی ضرر هستند. به لطف Rank Math، نظارت بر خطاهای ۴۰۴ و رفع آنها بسیار آسان شده است.

خطای ۴۰۴ چیست ؟

هنگامی که از طریق یک لینک یا با تایپ یک آدرس از یک وب سایت بازدید می کنید، هدف شما یافتن و استفاده از آن محتوا است. در عوض، اگر با خطای ۴۰۴ مواجه شوید، نه تنها قادر به یافتن آن محتوا یا خواسته خود نخواهید بود بلکه رضایت بخشی شما از آن سایت نیز کاهش خواهد یافت .فرقی نمی کند که تقصیر شما باشد، تقصیر صاحب وب سایت یا شخص دیگری. شاید شما روی لینک شکسته ای که در اثر اشتباه تایپی در وب سایت دیگری ایجاد شده است کلیک کرده اید. شاید یک URL را اشتباه کپی کرده باشید. یا، احتمالاً هنگام تایپ دستی URL، غلط املایی داشته اید.
خطاهای ۴۰۴ آنقدر رایج هستند که بعید است که آنها را تجربه نکرده باشید. و همانطور که هر کاربر اینترنتی به شما خواهد گفت، آنها قطعا یک پدیده نا خوشایند هستند. وقتی وب سایت خود را راه اندازی می کنید، تلاش زیادی می کنید تا به کاربران خود یک تجربه عالی ارائه دهید ، شما محتوای شگفت انگیزی ایجاد می کنید، از بهترین قالب های وردپرس استفاده می کنید، محتوای خود را طراحی می کنید، وب سایت خود را تا حد امکان سریع می سازید و بسیاری موارد دیگر اگر کاربر شما حتی نتواند به محتوای شما دسترسی پیدا کند، تمام این تلاش ها می تواند از بین برود.
ممکن است فکر کنید خطاهای ۴۰۴ تنها بر درصد بسیار کمی از مخاطبان شما تأثیر می گذارد و در نهایت آنها را برطرف خواهید کرد - بنابراین نیازی نیستبه دنبال رفع آنها باشید اما باید بگوییم که شما در اشتباه هستید اگر یک رسانه بزرگ محتوای شما را مفید بداند و تصمیم بگیرد که به شما پیوند دهد و هزاران بازدیدکننده برای شما برای سال‌های آینده بفرستد، اما هنگام پیوند دادن به شما اشتباه کند، چه؟

رفع مشکل ۴۰۴ با افزونه رنک مث

خوشبختانه، ابزار مانیتور Rank Math’s 404 می تواند شما را از انواع مشکلات سئو نجات دهد. بیایید با هم این فرآیند را در این افزونه بسیار حرفه ای و محبوب بررسی نماییم ، برای دسترسی به ویژگی Rank Math’s 404 Monitor، ابتدا به داشبورد وردپرس > Rank Math > Dashboard > Modules بروید و ماژول ۴۰۴ Monitor را از لیست فعال کنید.

Enable 404 Monitor module

برای رسیدن به گزینه مانیتور ۴۰۴، ماوس را روی Rank Math در داشبورد منوی وردپرس نگه دارید تا زیر شاخه های آن را ببینید که یکی از آنها گزینه ۴۰۴ monitor می باشد

Open 404 Monitor under Rank Math

بعد از کلیک بر روی این گزینه به صفحه مخصوص مانیتورینگ لینک های ۴۰۴ که در سایت شما شکل گرفته است خواهیم رسید . که البته در تصویر زیر میبینید هیچ خطای ۴۰۴ وجود ندارد زیرا که ما تمام آنها را از بین برده ایم

404 Empty error log

گزارش خالی عالی است، اما چیز زیادی را به شما نشان نمی دهد. بنابراین، برای این مثال، به صورت دستی چند خطا را معرفی می کنیم. پس از معرفی خطاها، در اینجا نحوه ظاهر مانیتور ۴۰۴ آمده است.

داشبورد رنک مث 404 آموزش مانیتور و رفع خطاهای 404 با رنک مث

برای اینکه با این قسمت بیشتر آشنا شوید ما به صورت دستی آن را ایجاد نموده ایم و وارد آدرسی از سایت شده ایم که وجود ندارد .

بیایید داده‌هایی را که Rank Math با ما به اشتراک می‌گذارد، بررسی کنیم. اگر متوجه شده باشید ۳ فیلد در مانیتور ۴۰۴ وجود دارد.

  • URI ( آدرس صفحه ۴۰۴ )
  • Hits ( تعداد بازدید ها )
  • Access Time ( زمان دسترسی )

این فیلدها به شما کمک می کند تا خطاهای ۴۰۴ خود را بهتر مرور کنید. در روزهای ابتدایی، ممکن است خطاهای زیادی دریافت نکنید، اما با رشد سایت شما، باید از دقت بیشتری برای بررسی لینک های ۴۰۴ ایجاد شده خود استفاده کنید

URI نشان دهنده لینکی است که کاربر سعی کرده به آن دسترسی پیدا کند. تنها هدف این فیلد این است که ببیند آیا خطا ناشی از یک اشتباه تایپی آشکار است یا خیر. اگر هست، می توانید آن را درست کنید و دیگر به آن فکر نکنید.

بازدید

بازدیدها نشان دهنده تعداد دفعاتی است که به یک URI دارای خطا دسترسی پیدا کرده است. این عدد مهمی است زیرا می‌خواهید ابتدا خطاها را با بیشترین تعداد بازدید برطرف کنید و بعد به بقیه موارد بپردازید .

زمان دسترسی

زمان دسترسی زمان و تاریخ آخرین رجوع به آن لینک را نمایش میدهد ، این فیلد، همراه با فیلد بازدید، در حل مسائل بسیار مفید است.

نحوه استفاده از اطلاعات بالا

استفاده از این اطلاعات کاملاً ساده است. با استفاده از URI و تعداد بازدیدها، می‌توانید URI‌هایی را که بیشترین خطا را دارند اولویت‌بندی کنید و با پیروی از دستورالعمل‌های راهنمای Rank Math درباره رفع خطاهای ۴۰۴، شروع به رفع آنها کنید.
اما، یک محدودیت مهم با این داده ها وجود دارد. این داده ها در مورد URL دارای خطا به شما می گویند، اما به شما نمی گوید که آیا این خطا ها در وب سایت خودتان یا از یک وب سایت خارجی ایجاد شده است. و این نکته بسیار مهم است .زیرا که شما می توانید به سرعت و به راحتی خطاها را در وب سایت خود برطرف کنید، اما اگر علت خطا در وب سایت دیگری باشد، راه حل های بالقوه شما برای حل مشکل بسیار محدودتر است.
بنابراین ابتدا باید منبع مشکل را پیدا کنید که برای آن می توانید از حالت پیشرفته در Rank Math’s 404 Tracker استفاده کنید.

مانیتورینگ پیشرفته ۴۰۴ افزونه رنک مث

برای فعال کردن مانیتور Advanced 404، مطابق تصویر زیر  به Rank Math’s General Settings > 404 Monitor رفته و Advanced 404 Monitor را فعال کنید.

Rank Math 404 Monitor - Advanced mode

و بعد از آن حتما تنظیمات خود را ذخیره سازید تا تغییرات اعمال گردد .
قبل از پرداختن به مانیتور پیشرفته ۴۰۴، اجازه دهید چند دستورالعمل اساسی در نحوه استفاده و کارهایی که نباید انجام دهید صحبت کنیم .
مانیتور پیشرفته ۴۰۴ اطلاعات بیشتری در مورد خطاهای ۴۰۴ شما ثبت می کند. که قطعا می تواند به شما در حل خطاهایتان کمک کند. اما، همچنین به این معنی است که اندازه گزارش خطا را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.
در مانیتورینگ ساده و معمول رنک مث ، خطاها بر اساس تعداد بازدید گروه بندی می شوند. این بدان معناست که یک خطای منفرد که صد بار رخ می دهد در گزارش ها به عنوان یک خطا با تعداد بازدید ۱۰۰ نشان داده می شود.

مانیتور پیشرفته متفاوت است. به دلیل ماهیت اطلاعاتی که دریافت می کند، خطاها، حتی در همان URL، به عنوان خطاهای فردی ثبت می شوند.شما همچنان می توانید خطاهای گروه بندی شده را جدا کنید، و ما در ادامه این مقاله به شما نشان خواهیم داد که چگونه این کار را انجام دهید.

اگر تعداد زیادی خطا در وب سایت خود دارید، می تواند مشکل ساز شود. توصیه ما این است که فقط از مانیتور پیشرفته ۴۰۴ برای رفع خطاهای ۴۰۴ استفاده کنید که با مانیتور ساده ۴۰۴ قادر به رفع آنها نیستید.
اکنون که متوجه شدید، اجازه دهید ببینیم مانیتور ۴۰۴ در واقع چه کار می کند.

بررسی مانیتورینگ پیشرفته ۴۰۴ رنک مث

مانیتورینگ پیشرفته 404 رنک مث آموزش مانیتور و رفع خطاهای 404 با رنک مث

پس از بازگشت به مانیتور ۴۰۴، تغییرات را مشاهده خواهید کرد که در تصویر بالا همانطور که میبیندی دو گزینه جدید یعنی ارجاع دهنده و نقش کاربری نمایان خواهند گردید.
بدیهی است که ۲ فیلد برای تمام خطاهای ثبت شده خالی خواهد بود زیرا حالت پیشرفته فعال نبود. برای توضیح اهمیت آن فیلدها، اجازه دهید دوباره چند خطا را معرفی کنیم تا فیلدها پر شوند.

فیلد ارجاع دهنده

فیلد ارجاع دهنده اکثر مواقع ممکن است که خالی باشد که در ادامه دلیل آن را ذکر خواهیم کرد

این فیلد نماینگر ارجاع دهنده به صفحه ۴۰۴ شماست و وقتی که لینک خارجی یا داخلی باعث به وجود آمدن ۴۰۴ شده باشد این فیلد بسیار مهم است ؛ به عنوان مثال، اگر وب سایت دیگری به یک پست مهم در وب سایت شما پیوند داده شود اما دارای خطا باشد، این قسمت به شما کمک می کند تا منبع خطا را شناسایی کنید. و نسبت به حذف آن لینک اقدام نمایید .

اگر در قسمت فیلد ارجاع دهنده لینکی قرار داده نشده باشد این خطا ممکن ایت از اشتباه تایپی یا جستجوی صفحه ای بوده باشد که در سایت شما وجود ندارد و اگر لینکی ثبت شده باشد آدرس همان صفحه ای است که از شما لینکی اشتباه درج کرده اند . که از این طریق حتی میتوانید اگر خودتان نیز در صفحه ای لینکی را به اشتباه ثبت نموده اید اصلاح نمایید

رفع خطاهای ۴۰۴

هنگامی که لیستی از خطاهای ۴۰۴ را دارید، کار بعدی این است که خطاها را برطرف کنید. اقدامات زیادی برای رفع خطاهای ۴۰۴ وجوددارد که باهم آنها را بررسی می کنیم

منبع مشکل را برطرف کنید

اولین راه حلی که باید سعی کنید پیاده سازی کنید، رفع مشکل در منبع آن است.برای یافتن منبع، باید به این فکر کنید که بازدیدکنندگان چگونه شما را پیدا می کنند.
بازدیدکنندکان شما که دچار خطای ۴۰۴ میشود معمولا دو دسته هستند دسته اول کسانی که ادرسی را اشتباه تایپ می کنند و دسته دوم کسانی که روی لینک اشتباهی کلیک می کنند.
ارجاع از لینک اشتباهی راحت تر قابل رفع کردن می باشد شما با یافتن منبع این لینک که میتواند در سایت خودتان باشد یا در سایت های دیگر که توسط خودتان ایجاد شده است میتوانید آن را اصلاح نمایید اگر هم خودتان آن را ایجاد نکرده اید از مدیر سایت بخواهید که آن را ادیت کنند .

تغییر مسیر URL مشکل ساز

تغییر مسیر روشی است که توسط آن هر یک از URL های خود را به یک URL دیگر انتقال می دهید مانند این است که به مرورگر بگویید: "می بینم که سعی می کنید به URL 1 دسترسی پیدا کنید، اما در دسترس نیست، لطفا به جای آن به URL 2 بروید". وقتی نمی‌توانید مشکل لینک شکسته را خودتان برطرف کنید، تغییر مسیر راهی است ، به همین دلیل، بسیاری از اوقات، تغییر مسیر روش ترجیحی برای حل خطاهای ۴۰۴ است، زیرا بیشترین کنترل را به شما می دهد. هنگامی که URL های خود را تغییر مسیر می دهید، لازم نیست نگران باشید که صاحبان وب سایت های دیگر به ایمیل های شما پاسخ دهند و پیوندهای آنها را اصلاح کنند شما حتی نیازی به دانستن ارجاع دهنده لینک های شکسته خود ندارید. و میتوانید همه لینک های شکسته خود را به صفحه مد نظر خود ارجاع دهید .

نادیده گرفتن برخی خطاها

بله، ما اهمیت رفع خطاهای ۴۰۴ را به شما گفتیم و اکنون در مورد نادیده گرفتن آنها صحبت می کنیم. ما از شما نمی خواهیم که همه خطاهای ۴۰۴ را نادیده بگیرید، فقط برخی از خطاهای ۴۰۴ را میتوانید نادیده بگیرید نکته کلیدی آن است که کدام موارد را میتوان ندید گرفت وقتی خطاهای ۴۰۴ را برای مدتی برطرف می‌کنید، این حس را در خود ایجاد می‌کنید که کدام خطاها به نظر می‌رسد خطاهای واقعی هستند و کدام‌ها نه. بعد از مدتی که به رفع خطاهای ۴۰۴ سایت خود پرداختید متوجه خواهید شد که کدام ها خطاهای واقعی هستند و کدام ها خیر . لینک هایی با غلط املایی و لینک هایی که به صفحاتی اشتباه در سایت شما ارجاع داده میشوند بایستی که حتما اصلاح گردند .
اما ارور هایی که تنها یک بار و با تایپ اشتباه به وجود آمده اند را میتوانید ندید بگیرید .

اکسپورت داده ها در رنک مث

خطاهای ۴۰۴ که رفع کرده اید را در داشبورد مانیتورینگ رنک مث میتوانید ببینید ولی خوب با خروجی گرفتن از آنها این شانس را در آینده خواهید داشت که  خطاهای جدیدی معرفی شوند و لازم باشد به صورت دوره ای آنها را بررسی و رفع کنید.

برای صادر کردن خطاهای ۴۰۴ خود، روی گزینه Export در بالای مانیتور ۴۰۴ کلیک کنید. البته این گزینه در نسخه پرمیوم این پلاگین محبوب موجود می باشد .

Export 404 errors

  • پاسخ به چند سوال متداول :

آیا صفحه ساخت ۴۰۴ اختصاصی به سئو کمک می کند ؟
در حالی که باید هنگام یافتن این خطاها در سایت خود اقداماتی را برای تصحیح آنها انجام دهید، ایجاد یک صفحه خطای ۴۰۴ نیز مهم است که به بازدیدکنندگان کمک می کند در صورت مواجهه با این خطا آنچه را که واقعاً به دنبال آن هستند پیدا کنند. اگر درست انجام شود، ۴۰۴ صفحه حتی می تواند برای افزایش سئو و افزایش تبدیل استفاده شود.

Rank Math بهتر است یا افزونه Yoast ?
اگر که بخواهیم خیلی خلاصه اشاره نماییم ، Rank Math مطمئناً ویژگی های بیشتری را در نسخه رایگان به شما می دهد. به عنوان مثال، تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی متعدد، شناسایی ۴۰۴، مدیر تغییر مسیر، ویژگی های SEO محلی، پیشنهادات لینک داخلی و موارد دیگر را دریافت خواهید کرد. اینها همه چیزهایی هستند که Yoast SEO برای آنها هزینه می گیرد یا ارائه نمی دهد.