طول محتوا در سئو : محتواهای وبلاگ برای سئو باید چند کلمه باشند

طول محتوا در سئو : محتواهای وبلاگ برای سئو باید چند کلمه باشند

یکی از موارد مهم در سئو سایت محتوا و کیفیت و طول آن می باشد در این مقاله به این موضوع پرداخته ایم که طول یک محتوای حرفه ای چه اندازه ای بایستی باشد

اشتراک گذاری
کل بازدیدها : ۴۹۸بازدید های امروز : ۱

موضوعات زیادی در بازاریابی محتوا برای بحث وجود دارد، اما متاسفانه کمتر به صورت تخصصی به طول محتوا در سئو پرداخته شده است . این مقاله میتوان کمکی باشد برای شما سئو کاران یا مدیریان وب سایت تا متوجه شوید که سایت شما نیاز است دارای چه محتواهایی باشد . این مقاله حاصل تجربه شرکت ما و مشتریانی که دایم در کنار جمع آوری جدیدترین اطلاعات از سایت ای مرجع سئو و دیجیتال مارکتینگ خارجی بوده است . تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید و در صورت داشتن تجربه یا نظر در قسمت دیدگاه ها آن را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید .

بررسی طول محتوا از دید برندهای بزرگ

برای برخی، هر چه یک پست وبلاگ طولانی‌تر باشد، بهتر است، و یک دلیل استدلالی واضح برای آن وجود دارد. کلمات بیشتر در یک مقاله برای خزنده‌ها و خوانندگان وب به معنای «جرات» بیشتر است و نشان می‌دهد که مقاله کامل و عمیق است. اما، بیایید به برخی از آمارهای سطح بالا مربوط به پست وبلاگ و طول محتوا که قابل اجرا هستند نگاه کنیم:

 • میانگین نتیجه اول در گوگل دارای طول وبلاگ ۱۵۰۰ کلمه است. منبع: Backlinko
 • محتوایی با بیش از ۷۰۰۰ کلمه بیش از ۳ برابر تعداد اشتراک‌گذاری‌ها و پیوندها را دریافت می‌کند. منبع: MarketingCharts
 • پست‌های وبلاگ طولانی‌تر می‌شوند: میانگین طول پست وبلاگ اکنون بیش از ۱۴۰۰ کلمه است. منبع: OrbitMedia
 • وقتی نوبت به پنج جایگاه اول در گوگل می‌رسد، به نظر می‌رسد طول محتوای طولانی تر و غنی تر ارتباط بیشتری با رتبه‌بندی صفحه اول دارد. منبع: CognitiveSEO
 • پست‌های طولانی‌تر (+۲۰۰۰ کلمه) معمولاً در رتبه‌های بالاتر قرار می‌گیرند و راحت‌تر در ۱۰ پست برتر ظاهر می‌شوند. منبع: CapsicumMediaworks
 • ارتباط قوی بین طول محتوا و تعداد بک لینک های به دست آمده به یک پست وبلاگ خاص وجود دارد.طبق مطالعه HubSpot در سال ۲۰۲۱، طول ایده آل پست وبلاگ برای سئو باید ۲۱۰۰-۲۴۰۰ کلمه باشد. منبع: Hubspot
 • محتوای طولانی تر (بیش از ۱۰۰۰۰ کلمه) در واقع می تواند به رتبه بندی شما آسیب برساند، به خصوص زمانی که محتوا "در نقطه" نیست و نتواند هدف جستجو را برای کاربران به ثبت برساند. منبع: SurferSEO

از سوی دیگر، پا فشاری مداوم برای تعداد کلمات بسیار زیاد می‌تواند شما را دچار مشکل کند، یا می‌تواند بخش وسیعی از مخاطبان شما را که علاقه‌مند به خواندن سریع هستند، آزرده کند. اگر فقط قصد داشته باشید محتوای خود را با واژگان بی هدف طولانی کنید و محتوای جدیدی را خلق نکنید این میتواند برای سئو سایت شما حتی مضر باشد

پس جواب چیست؟ شواهد نشان می دهد که واقعیت طول وبلاگ "ایده آل" بسیار پیچیده تر از پاسخ ساده "طولانی" یا "کوتاه" است.

نتایج مبهم از طول محتوای ایده آل

مهمتر از تعداد کلمات این موارد نیز وجود دارد :
مقاله شما باید به درخواست بازدیدکننده ها پاسخ دهد. اگر این کار را در ۱۰۰ بتوانید انجام دهید احتمال برنده شدن شما نسبت به وب سایتی که با ۱۰۰۰۰ کلمه به توضیح آن پرداخته است بیشتر است اما به ندرت پیش میاید که بتوان با صد کلمه یا کمتر پاسخ برخی سوالات و جستجوها را داد.
داشتن یک وبلاگ پرطرفدار به معنای به روز نگه داشتن آن با محتوای تازه و آموزنده است ، بازدیدکنندگان شما دوست خواهند داشت ببینند که وبلاگ به روز می شود و مقالاتی که می خوانند اطلاعاتی را در اختیار آنها قرار می دهد که اتفاقاً به دنبال آن هستند. چه تصمیم بگیرید که مطالب وبلاگ خود را بنویسید یا شخصی را استخدام کنید تا این کار را برای شما انجام دهد، ایده خوبی است که تعداد کلمات را به دقت در نظر بگیرید تا بازدیدکنندگان هر بار هنگام خواندن محتوای سایت شما سرگرم شوند. مثلا طول اکثر مقالات ما در سایت مجازی مارکت از ۱۵۰۰ تا ۴۰۰۰ کلمه می باشد .

میانگین طول محتوای ۱۰ نتیجه جستجوی برتر گوگل

هیچ پاسخ ساده ای برای طول "ایده آل" یک پست وبلاگ وجود ندارد، اما در مورد طول پست برای SEO، روندهای جالبی وجود دارد. بر اساس این تحلیل اخیر، حدود ۸۵ درصد از مقالات این ۲۵ درصد طلایی کمتر از ۱۰۰۰ کلمه داشته اند. حدود ۱۲ درصد از مقالات به اشتراک گذاشته شده بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ کلمه داشتند و کمتر از ۲.۷ درصد حاوی بیش از ۲۰۰۰ کلمه بودند. با توجه به این اطلاعات، هر چه مقاله شما کوتاهتر باشد، بهتر است.
با این حال، وقتی صحبت از تعداد اشتراک‌گذاری‌های یک مقاله می‌شود، هر چه یک مقاله طولانی‌تر باشد، بهتر است.

میانگین بازدید و اشتراک گذاری صفحه مقاله بر اساس طول

مقالات کمتر از ۱۰۰۰ کلمه به طور متوسط ۳.۴۷ اشتراک گذاری و پیوند دریافت می کنند، با ۱۰۰۰-۲۰۰۰ مقاله کلمه به طور میانگین ۶.۹۲، و مقالات ۳۰۰۰ کلمه یا بیشتر دارای ۱۱.۰۷ درصد شانس برای اشتراک گذاری هستند ! با توجه به این اطلاعات، هر چه مقاله شما طولانی تر باشد، بهتر است.
article length correlation with page views and shares online

میانگین رتبه سایت ها بر اساس تعداد کلمات

وقتی به ۵ نتیجه برتر نگاه می کنیم به نظر می رشد محتواهای کوتاهتر نسبت به بقیه سایت ها رتبه های بهتری دارند همانطور که در تصویر زیر میبینید .

word count by google rank statistics

البته منظور از کوتاهتر همانطور که در تعداد کلمات میبینید نسبت به سایر وب سایت ها می باشد نه مقالات کوتاه و مختصر زیر هزار کلمه

میانگین طول محتوا بر اساس رتبه برای ۴۰ نتیجه برتر

هنگامی که نتایج ۴۰ سایت برتر را مشاهده میکنید و نمایش می دهید، نتایج به وضوح به این نتیجه می رسد که یک همبستگی مشهود بین طول و رتبه وجود دارد:

top 40 results content length averages

تعداد کلمات در مقابل میانگین دامنه های پیوند دهنده

همچنین ارتباط قوی بین طول پست شما و تعداد بک لینک هایی که به آن اشاره می کنند وجود دارد

بنابراین طول پست وبلاگ ایده آل چیست؟

اگر جایگاهی دارید که در یک نوع محتوا نسبت به نوع دیگر مهارت دارید و برای شما الویت بیشتری دارد، به این سوال پاسخ دهید که "طول پست وبلاگ ایده آل چیست؟" بسیار ساده است
هر دو محتوای بلند و کوتاه دارای مزایا و معایبی هستند، بنابراین می‌توانید بر روی نوعی تمرکز کنید که برای برند شما بهترین کار را دارد.با این حال، اگر در آن موقعیت هستید، احتمالاً این مقاله را نمی خوانید زیرا قبلاً تصمیم خود را در مورد اینکه چه نوع محتوایی بهتر عمل می کند، گرفته اید. در برخی موارد، طول پست وبلاگ بهینه شامل محتوای طولانی است، در حالی که در برخی دیگر، شما می خواهید از سایت شما نیز کپی برداری ننمایند .
برای یک برند متوسط، بهترین استراتژی این است که از مزایای هر دو نوع محتوای بلند و کوتاه بهره ببرد ، مقالات کوتاه بنویسید تا شانس خود را برای پاسخگویی سریع به هدف جستجو به حداکثر برسانید، با درک اینکه تعداد آن اشتراک‌گذاری‌ها کم خواهد بود، و پست‌های وبلاگ طولانی‌تر و محتوای طولانی‌تر بنویسید تا شانس بیشتری برای اشتراک‌گذاری داشته باشید. اما بدانید که باید زمان بیشتری را برای تبلیغ صرف کنید.

چند پیشنهاد برای رتبه گرفتن محتواهای سایت

 • واکنش‌های کاربر یکی از قوی‌ترین عوامل رتبه‌بندی در الگوریتم گوگل است. بنابراین محتوایی را تهیه نمایید که کیفیت مناسب تری داشته باشد و محتوای آن به نحوی باشد که مخاطب شما را در سایت نگه دارد .
 • به ۲۰ نتایج برتر گوگل در حوزه کاری خود و کلمات کلیدی مد نظرتان نگاه بیاندازید تا حدودی متوجه شوید سایر رقبا با چه نوع محتوایی و چه تعداد کلماتی توانسته اند رتبه بگیرند .
 • بر روی محتوا های خود تبلیغات کنید ، برای آنها بک لینک سازی کنید ، در شبکه های اجتماعی آنها را پروموت نمایید تا به مرور محتواهای شما قدرت بگیرند و جزو نتایج نخست گوگل باشند
 • اگر محتواهای خوبی را نوشته اید اما رتبه نمیگیرند بهتر است که بک بررسی دوباره ای را روی آنها انجام دهید و به آنها مطالب هیجان انگیز تر و تصاویری جذاب اضافه نمایید تا جذابیت بیشتری برای مخاطبان داشته باشد . میتوانید حتی عنوانی جذابتر را انتخاب نایید یا اینکه ویدیو یا تصاویر اینفوگرافیک مابین نوشته های خود بیافزایید
 • به صورت منظم محتوا تولید کنید و مکررا بازدید و ورودی های آنها را بررسی نمایید تا به یک اطلاعات خوب از مدل محتواهایی که باید در سایت خود قرار دهید برسید .

تجربه شرکت مجازی مارکت نسبت به طول محتوا در سئو

در این چند ساله که سئو این سایت و یا سایر مشتریان را انجام داده ایم به تجربیات بسیار خوبی در این زمینه رسیده ایم که اگر بخواهیم به طور خلاصه آنها را بیان نماییم طول محتوا تا حد زیادی به رقابت حوزه کاری شما و سئوی و اعتار سایت شما نزد گوگل برمیگردد به عنوان مثال ما با مقاله هایی تا ۱۵۰۰ کلمه رتبه های اول گوگل را به دست آورده ایم اما بعضی از مقالات ما نیز که بیشتر از ۶۰۰ کلمه دارند در صفحات اول و دوم ظاهر نشده اند همچون مقاله " نکات مهم در طراحی سایت فروشگاهی " با اینکه این مقاله بک نوشته کامل و طولانی و پر محتوا است اما نتوانسته فعلا رتبه بگیرد .
ولی در بعضی مشاغل که رقابت کمتری در آن وجود دارد حتی با مقالات زیر هزار کلمه نیز شده است که رتبه یک گوگل را داشته باشیم .

طول محتوا برای محصولات سایت فروشگاهی

اگر سئوی سایت فروشگاهی شما به درستی انجام شده باشد حتی در برخی محصولاتی که رقابت زیادی ندارند و حتی محتوایی برای آنها تولید نشده است نیز احتمال دارد که شما در نتایج برتر گوگل باشید ولی برای محصولات پر رقابت تر بایستی یک محتوای حرفه ای حداقل ۱۵۰۰ کلمه و حتی به همراه ویدیو و اینفوگرافیک قرار دهید . تا کاملا مخاطب را جذب نماید .
بیشتر از طول کلمات کیفیت محتوا مهم است و اینکه آن توضیحات بتواند برای خواننده آن مطلب مفید و اثربخش باشد و به اطلاعات کاملی در خصوص آن محصول دست یابد بدین ترتیب هم تخصص خود را به مخاطبان نشان خواهید داد و احتمال خرید را افزایش میدهید و هم میتوانید انتظار داشته باشید در گوگل رتبه های بهتری بگیرید .

آیا شمارش کلمات برای سئو مهم است؟

در حالی که برخی از کارشناسان سئو استدلال می کنند که تعداد کلمات می تواند به رتبه بندی وب سایت ها کمک کند، گوگل این واقعیت را رد کرده است. جان مولر، تحلیلگر ارشد روندهای وب مستر این شرکت، اظهار داشت که تعداد کلمات برای رتبه‌بندی جستجوی بالاتر نقشی ندارد.

تعداد کلمات ایده آل برای سئو در سال ۲۰۲۳ چیست؟

۱۷۶۰-۲۴۰۰ کلمه
بهترین طول وبلاگ برای سئو در سال ۲۰۲۲ بین ۱۷۶۰ تا ۲۴۰۰ کلمه است.

با توجه به مطالعات متعدد در ده سال گذشته – الگوریتم گوگل زمانی که در پست‌های محتوای کوتاه‌تر قرار می‌گیرد، محتوای بیشتری را ترجیح می‌دهد – به پست‌های وبلاگ با بیش از ۱۰۰۰ کلمه کمک می‌کند تا به طور متوسط بهتر عمل کنند – و میانگین را به میزان قابل توجهی بالا می‌برد.

 • پاسخ به چند سوال متداول :

محتوانویسی چقدر به سئو سایت کمک می کند؟
آیا وبلاگ نویسی به سئو کمک می کند؟ وبلاگ نویسی با قرار دادن وب سایت شما به عنوان پاسخی مرتبط به سوالات مشتریان به افزایش کیفیت سئو کمک می کند. پست‌های وبلاگی که از انواع تاکتیک‌های سئو داخلی استفاده می‌کنند، می‌توانند فرصت‌های بیشتری برای رتبه‌بندی در موتورهای جستجو به شما بدهند و سایت شما را برای بازدیدکنندگان جذاب‌تر کنند.

آیا تیم مجازی مارکت خدمات تولید محتوا نیز انجام میدهد؟
در کنار خدمات طراحی سایت و سئو یکی از خدمات دیگر ما تولید محتوای حرفه ای و تخصصی برای انواع سایت می باشد که در صفحه تولید محتوای سئو شده میتوانید جزییات آن را مشاهده نمایید.